Najważniejsze cechy i różnice pomiędzy ładowarkami AC i DC

Najważniejsze cechy i różnice pomiędzy ładowarkami AC i DC

Stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą korzystać zarówno z prądu przemiennego (AC) lub stałego (DC). Jakie są kluczowe różnice pomiędzy ładowaniem prądem stałym, a przemiennym?

Czym różni się ładowanie AC i DC?

Pojazdy elektryczne posiadające baterie, przechowują jedynie prąd stały, natomiast prąd dostarczany z sieci to prąd zmienny. Kluczowa różnica między ładowaniem prądem AC i DC polega na tym, w którym miejscu zachodzi konwersja prądu AC na prąd DC.

Ładowanie prądem zmiennym AC

W przypadku ładowania AC, prąd jest dostarczany do konwertera znajdującego się w pojeździe, dzięki której prąd AC z sieci przekształcany jest na prąd DC. Z tego powodu ładowanie AC jest zazwyczaj wolniejsze niż ładowanie DC.

Typowe stacje ładowania AC zwykle posiadają różne maksymalne moce, takie jak 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW i 22 kW. Pierwsze dwie wartości są odpowiednie dla pojedynczych faz zasilania, podczas gdy dwie wyższe są dedykowane dla trójfazowych instalacji. Wiele domów ma ograniczone obciążenia i przyłącza, dlatego stacje ładowania AC często są podłączane do pojedynczych faz (220 V). Jednak, dla osób posiadających pojazdy zdolne do ładowania o mocy 22 kW, warto zastanowić się nad zainstalowaniem gniazda o większej wydajności. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie oceny istniejącej instalacji elektrycznej w budynku lub nawet zwiększenie mocy przyłączeniowej. Dodatkowo, należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenia zarówno po stronie instalacji, jak i samej stacji ładowania, na przykład poprzez zastosowanie modułu zabezpieczającego EVSE.

Ładowanie prądem stałym DC

W przypadku ładowania stacją DC prąd jest dostarczany ze stacji bezpośrednio do baterii samochodu. W publicznych punktach ładowania coraz częściej instalowane są stacje ładowania prądem stałym (DC), w przeciwieństwie do ładowarek prądu zmiennego (AC). Stacje DC charakteryzują się dużą prędkością ładowania oraz dużymi mocami ładowania, które wymagają przemysłowych przyłączy, dlatego rzadko znajdują zastosowanie w domowych gospodarstwach.

Wyróżniamy obecnie trzy główne rodzaje stacji ładowania DC:

 1. Szybkie stacje o maksymalnej mocy do 50 kW.
 2. Superszybkie stacje o maksymalnej mocy do 150 kW.
 3. Ultraszybkie stacje o maksymalnej mocy do 350 kW.

Warto podkreślić, że aby w pełni wykorzystać potencjał superszybkich i ultraszybkich stacji ładowania prądu stałego (DC), konieczne jest posiadanie pojazdu zdolnego do takiego szybkiego ładowania. W szczególności użytkownicy aut takich jak Audi e-tron GT, Porsche Taycan czy zaawansowane modele Tesli, np. Model 3 (wersje LR / Performance), z pewnością docenią możliwość korzystania z tych stacji. Jednakże z wysoką wydajnością tych stacji wiążą się także znaczące koszty ich zakupu oraz rozbudowane wymagania instalacyjne. Z tego powodu na polskich drogach znacznie częściej spotkać można stacje ładowania prądu zmiennego (AC).

Stacje ładowania DC najczęściej znajdują się przy stacjach paliw, które znajdują się przy autostradach. Natomiast ładowarki z prądem AC montowane są najczęściej w domach prywatnych, jak i miejscach pracy. Ładowanie DC jest przydatne w sytuacji, gdy potrzebujesz szybkiego ładowania.

Który sposób ładowania samochodu wybrać?

Wybór stacji ładowania zależy od obecnych potrzeb, stanu baterii i infrastruktury ładowania w danym regionie. Zostawiając samochód w pracy do ładowania lub na noc pod domem, zdecydowanie lepszym i zdrowszym dla naszego pojazdu będzie ładowarka obsługująca prąd AC, wolniejsze tempo ładowania pojazdu sprawia, że ogniwa w baterii pozostają w lepszej kondycji — dzięki czemu pojazd na dłużej zachowa swój bazowy zasięg, a sama bateria o wiele wolniej się nagrzewa.

Natomiast ładowarka obsługująca prąd DC sprawdzi się najlepiej w trasie lub w przypadku potrzeby szybkiego naładowania pojazdu elektrycznego. Ładowanie pojazdu ładowarką z prądem DC powoduje szybsze nagrzewanie się baterii oraz w przypadku długotrwałego ładowania pojazdu istnieje ryzyko szybszego zużycia ogniw litowo-jonowych co może powodować nieznaczne zmniejszenie się zasięgu samochodu.

Stacje ładowania – co warto wiedzieć?

 • Stacje do ładowania prądem zmiennym (AC) dostarczają energię do baterii pojazdów elektrycznych w postaci prądu przemiennego, podczas gdy stacje prądu stałego (DC) dostarczają prąd stały bezpośrednio do baterii.
 • Prąd przemienny dostarczany przez ładowarki AC musi być przetworzony przez konwerter, zanim trafi do baterii samochodu.
 • Stacje ładowania AC często oferują różne moc maksymalne, takie jak 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW lub 22 kW.
 • Stacje ładowania DC mogą osiągać imponujące moc maksymalne, sięgające 350 kW, a obecnie dostępne są nawet mocniejsze jednostki.
 • Stacje ładowania AC mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach jednofazowych, jak i trójfazowych (z wykorzystaniem gniazda siłowego). Natomiast stacje ładowania DC wymagają instalacji trójfazowej.
 • W ogólnodostępnej infrastrukturze, ładowanie na stacjach AC jest zazwyczaj tańsze niż na stacjach DC.
 • Ładowanie pojazdu na stacji AC zazwyczaj trwa dłużej niż na stacji DC ze względu na różnice w mocy dostarczanej do baterii.
 • W ogólnodostępnej infrastrukturze istnieje znacznie większa liczba stacji ładowania AC niż stacji DC.
 • Ładowarki AC są znacznie bardziej przystępne cenowo niż stacje ładowania DC.
 • Najpopularniejsze typy złączy: CCS, CHAdeMO oraz Typ 2.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *


Szykujesz się do kupienia auta EV? A może lada dzień odbierzesz pojazd z salonu i potrzebujesz osprzętu? A może od kilku lat jeździsz takim autkiem, ale zepsuł Ci się Wallbox? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co tylko może się przydać w podroży lub w garażu. Przygotowaliśmy szeroki asortyment do samochodów elektrycznych, a w nim:

 • Ładowarki –stacje DC słupki AC, Wallboxy i mobilne EVSE;
 • przewody ładowania typu 1 i 2
 • akcesoria ładowania –adaptery, liczniki oraz przedłużacze;
 • akcesoria samochodowe –dywaniki, maty bagażnikowe.

Sklep internetowy z akcesoriami do elektryków -ilość i jakość

Wielu kierowców nie decyduje się na zakup auta EV z jednego powodu. Obawiają się, trudności ze znalezieniem odpowiedniego osprzętu. Chcemy oszczędzić Ci takich zmartwień i dlatego oferujemy osprzęt do różnych modeli i typów aut.
Nie myśl, że skupiając się na ilości, zapomnieliśmy o jakości! Proponujemy artykuły jedynie od cenionych w branży producentów, m.in. Wallbox, Webasto, ABB, Ekoenergetyka, Nrgkick, Juice booster i wielu innych!