Unijne prawo przyspieszy rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

Unijne prawo przyspieszy rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

Od kwietnia 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie AFIR (Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure), które reguluje kwestie infrastruktury do ładowania elektrycznych pojazdów i stacji tankowania wodorem. Rozporządzenie to wprowadza szereg nowych wymogów, w tym obowiązek dostosowania mocy stacji ładowania do liczby zarejestrowanych aut elektrycznych.

Liczba samochodów elektrycznych wciąż rośnie

Liczba pojazdów elektrycznych w Europie rośnie w zawrotnym tempie. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) ich udział w unijnym rynku w sierpniu 2023 roku wyniósł 21% proc. Po raz kolejny w tym roku samochody elektryczne wyprzedziły diesle. Zwiększa się także liczba aut na prąd w Polsce. We wrześniu tego roku liczba całkowicie elektrycznych aut osobowych i użytkowych w parku po raz pierwszy przekroczyła 48 tys. sztuk.

Niedobór infrastruktury ładowania

Ten dynamiczny rozwój elektromobilności stawia przed państwami członkowskimi UE wyzwanie w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania. W Polsce na koniec III kwartału 2023 roku działało 3 003 stacji ładowania (6 006 punktów) przypadających na 48 tys. samochodów elektrycznych. Oznacza to, że na jeden punkt ładowania przypada średnio nieco ponad 8 samochodów. Dla porównania w Holandii jest to około 4, a w Niemczech stacji ładowania jest prawie 30 razy więcej niż w Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem AFIR, w ciągu najbliższych trzech lat, łączna moc stacji ładowania w Polsce powinna wzrosnąć do 1,3 kW na każdy zarejestrowany samochód elektryczny i 0,8 kW na każdą zarejestrowaną hybrydę PHEV. Oznacza to, że w ciągu najbliższych trzech lat w Polsce powinno powstać około 100 tys. nowych punktów ładowania.

Rozwój infrastruktury ładowania w Polsce

Rozporządzenie AFIR to impuls, który może przyspieszyć rozwój infrastruktury ładowania w Polsce. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania montażem stacji ładowania ze strony firm, obiektów handlowych, użyteczności publicznej czy wspólnot mieszkaniowych.

Obecnie największym problemem w rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce są opóźnienia w procedurach przyłączeniowych dla stacji DC do krajowej sieci energetycznej. Operatorzy sieci dystrybucyjnej muszą rozbudować swoją infrastrukturę, aby sprostać rosnącym potrzebom.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wskazuje, że aktualna dynamika rozwoju infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce jest zbyt wolna, aby osiągnąć założone cele związane z rozporządzeniem. Rozbudowa publicznie dostępnych stacji ładowania, która wzrosła o 197% w okresie 2019-2023, nie nadąża za znacznie szybszym, aż 882-procentowym, zwiększeniem się liczby samochodów elektrycznych w tym samym czasie. Operatorzy stacji ładowania napotykają na wiele przeszkód systemowych, takich jak długotrwały proces budowy przyłączy, niekorzystne wymogi przyłączeniowe, konieczność pokrywania przez nich kosztów budowy transformatorów i długich przyłączy do sieci średniego napięcia, a także brak odpowiednio przygotowanej infrastruktury energetycznej wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu, co jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniej mocy ładowania.

Komentarz PSPA

Perspektywy rozwoju infrastruktury ładowania

Do roku 2025, na głównych trasach transportowych Unii Europejskiej, stacje ładowania o mocy minimum 400 kW mają być dostępne co 60 km w obu kierunkach, zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężkich. Do 2027 roku, moc tych stacji ma być zwiększona do przynajmniej 600 kW. W Polsce, która ma 7,5 tys. km takich dróg, oznacza to konieczność znaczącego zwiększenia mocy infrastruktury ładowania w ciągu najbliższych trzech lat.

Rozwój infrastruktury ładowania to kluczowy element transformacji energetycznej i dekarbonizacji transportu. Dzięki rozwojowi infrastruktury ładowania, samochody elektryczne staną się bardziej dostępne i konkurencyjne cenowo w stosunku do samochodów z silnikami spalinowymi.

Źródła: ACEA, PSPA

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *


Szykujesz się do kupienia auta EV? A może lada dzień odbierzesz pojazd z salonu i potrzebujesz osprzętu? A może od kilku lat jeździsz takim autkiem, ale zepsuł Ci się Wallbox? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co tylko może się przydać w podroży lub w garażu. Przygotowaliśmy szeroki asortyment do samochodów elektrycznych, a w nim:

  • Ładowarki –stacje DC słupki AC, Wallboxy i mobilne EVSE;
  • przewody ładowania typu 1 i 2
  • akcesoria ładowania –adaptery, liczniki oraz przedłużacze;
  • akcesoria samochodowe –dywaniki, maty bagażnikowe.

Sklep internetowy z akcesoriami do elektryków -ilość i jakość

Wielu kierowców nie decyduje się na zakup auta EV z jednego powodu. Obawiają się, trudności ze znalezieniem odpowiedniego osprzętu. Chcemy oszczędzić Ci takich zmartwień i dlatego oferujemy osprzęt do różnych modeli i typów aut.
Nie myśl, że skupiając się na ilości, zapomnieliśmy o jakości! Proponujemy artykuły jedynie od cenionych w branży producentów, m.in. Wallbox, Webasto, ABB, Ekoenergetyka, Nrgkick, Juice booster i wielu innych!

pl_PLPolish