W Norwegii trzeba mieć Wallbox, żeby ładować samochód w domu

Webasto EVSE Wallbox

W Norwegii trzeba mieć Wallbox, żeby ładować samochód w domu

Norwegia jest jednym z pionierów w elektromobilności na świecie — pod tym względem znajduje się już w 2025 lub 2035 roku. Kraj ten prowadzi rewolucję elektryczną, a niemal 80 procent samochodów sprzedanych w 2022 roku miało napęd elektryczny. Obecni użytkownicy elektrycznych pojazdów mogą jednak wkrótce stanąć przed nowym wyzwaniem, które może wpłynąć na sposób, w jaki ładują swoje auta.

Nowe normy w zakresie ładowania samochodów elektrycznych

W 2022 roku wprowadzono nową wersję normy NEK 400 w Norwegii, którą co cztery lata aktualizuje Norweski Komitet Elektrotechniczny (NEK). Głównym celem tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa instalacji elektrycznych w obliczu dynamicznego rozwoju technologii oraz wzrostu liczby urządzeń elektrycznych.

Zakaz ładowania samochodów elektrycznych z gniazda 230V

Jedną z kluczowych zmian w najnowszej aktualizacji jest zakaz ładowania samochodów elektrycznych bezpośrednio ze zwykłego gniazda elektrycznego 230V i oraz gniazda siłowego. To ograniczenie ma zapewnić bezpieczeństwa instalacji elektrycznych, które są coraz bardziej obciążone przez proces ładowania elektrycznych pojazdów, zwłaszcza w nocy. W Norwegii jest już 600 000 elektrycznych pojazdów. Stanowią one 21 procent ogółu wszystkich osobówek na norweskich drogach, według danych z 2023 roku dostarczonych przez Radę Informacji o Ruchu Drogowym.

Zakaz, ale nie dla wszystkich

Jednakże zakaz ten nie obowiązuje jeszcze wszystkich użytkowników, a przepisy nie mają mocy wstecznej. To oznacza, że normy nie dotyczą obecnych instalacji, ale będą obowiązywać jedynie nowe budynki oraz remonty istniejących instalacji. Nowe przepisy weszły w życie w połowie 2022 roku. Natomiast rok 2023 został ustanowiony jako okres przejściowy. Stare rozwiązania mogą nadal być używane, o ile budowa lub remont instalacji zostanie zakończony do końca roku bieżącego.

W nowych budynkach musi być Wallbox

W nowych wybudowanych budynkach — konieczne musisz zainstalować wallbox. Wallbox to rodzaj ładowarki, która jest stałym elementem instalacji elektrycznej i zapewnia bezpieczne i wydajne ładowanie samochodu elektrycznego. Obawy dotyczą wytrzymałości instalacji elektrycznych w obliczu ciągłego obciążenia wynikającego z procesu ładowania samochodów elektrycznych. Wallboxy są specjalnie zaprojektowane, aby przeciwdziałać potencjalnym problemom związanym z pożarami czy przeciążeniem.

Sprawdź naszą ofertę Wallbox:

Norwegia przeciera szlaki innym państwom

Norwegia jest krajem, który wytycza szlaki w dziedzinie elektromobilności i jest na etapie znacznego zaawansowania w stosunku do innych państw. Dlatego też tego rodzaju regulacje prawdopodobnie zostaną wdrożone w innych krajach, a w przyszłości być może także w Polsce. Coraz więcej mówi się o wyzwaniach związanych z obciążeniem infrastruktury elektrycznej przez samochody elektryczne, a liczba tych pojazdów wciąż rośnie. Warto podkreślić, że w Polsce jeździ obecnie około 42 000 elektrycznych pojazdów, stanowiąc 7 procent tego, co już teraz można zaobserwować w Norwegii, gdzie udział elektryków jest znacznie wyższy. Warto zwrócić uwagę, że w Polsce jest 20 mln samochodów osobowych, co stanowi znacznie większy rynek niż Norwegia, gdzie jeździ około 2,9 mln pojazdów.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *


Szykujesz się do kupienia auta EV? A może lada dzień odbierzesz pojazd z salonu i potrzebujesz osprzętu? A może od kilku lat jeździsz takim autkiem, ale zepsuł Ci się Wallbox? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co tylko może się przydać w podroży lub w garażu. Przygotowaliśmy szeroki asortyment do samochodów elektrycznych, a w nim:

  • Ładowarki –stacje DC słupki AC, Wallboxy i mobilne EVSE;
  • przewody ładowania typu 1 i 2
  • akcesoria ładowania –adaptery, liczniki oraz przedłużacze;
  • akcesoria samochodowe –dywaniki, maty bagażnikowe.

Sklep internetowy z akcesoriami do elektryków -ilość i jakość

Wielu kierowców nie decyduje się na zakup auta EV z jednego powodu. Obawiają się, trudności ze znalezieniem odpowiedniego osprzętu. Chcemy oszczędzić Ci takich zmartwień i dlatego oferujemy osprzęt do różnych modeli i typów aut.
Nie myśl, że skupiając się na ilości, zapomnieliśmy o jakości! Proponujemy artykuły jedynie od cenionych w branży producentów, m.in. Wallbox, Webasto, ABB, Ekoenergetyka, Nrgkick, Juice booster i wielu innych!